Ar chlorokvinas efektyvus gydant COVID-19?

Trumpas įvadas apie COVID-19

kjpargeter

Kas yra koronavirusas?

Trumpai tariant, tai naujasis virusas, panašus į 2012 metų MERS-CoV (artimųjų rytų respiracinio sindromo koronavirusą, angl. Middle East Respiratory Syndrome Coronavirus) bei 2002-2003 metų SŪRS (sunkus ūmus respiracinis sindromas), angl. „SARS“ (severe acute respiratory syndrome).  Koronavirusas yra genetiškai glaudžiai susijęs su SŪRS. Virusas dar vadinamas COVID-19 arba SARS-CoV-2, tačiau būtent SARS-CoV-2 yra virusas, kuris ir sukelia COVID-19. Norint iššifruoti COVID, atskirai reiktų žvelgti į „co“, kuris reiškia korona, „vi“ – virusą, „d“, reiškianti ligą. Skaičius 19 rodo metus, kada virusas buvo atrastas pirmąjį kartą.

Kaip nustatomas COVID-19?

Galimi tokie mėginiai:

  1. Viršutinių kvėpavimo takų mėginiai (tepinėlis iš ryklės, nosies, nosiaryklės išskyrų).
  2. Apatinių kvėpavimo takų mėginiai (skrepliai, kvėpavimo takų išskyros, bronchoalveolinio lavažo skysčiai (BAL), kraujas, šlapimas, išmatos.

Apatinių kvėpavimo takų mėginiuose galima rasti didelį nukleorūgščių kiekį, todėl tokie mėginėliai tyriami pirmiausia. Didžiausias pikas  – 3 – 5 dienos nuo ligos pradžios, todėl, jei tyrimas būtų neigiamas, jį reikėtų atlikti pakartotinai. Aptiktas nukleorūgščių padidėjimas iš kelių rūšių mėginių gali padidinti diagnozės tikslumą.

Ligoniai, kurie serga Covid-19, turi atlikti KT (kompiuterinės tomografijos) tyrimą, kuris paprastai atliekamas jau pirmąją dieną, o dėl tam tikrų priežasčių, jei atlikti negalima, tyrimas kartojamas po 2-3 dienų. Sergančiųjų dažniausiai matosi daugiažidininiai laukai.

sciencedirect.com

Liga dažniausiai progresuoja per 7 – 10 dienų, kai tomografo matomose nuotraukose galima pastebėti pakitimus (pakitimai gali apimti ir visą plauti, tai vadinama „white lung“ arba „baltas plautis“). Tačiau verta žinoti, kad net jei mėginių tyrimas neigiamas, o KT tyrimas teigiamas, t.y matomi koronavirusui būdingi požymiai, COVID-19 laikomas teigiamu, o asmuo laikomas užsikrėtusiu.

Kaip klasifikuojami COVID-19 atvejai?

  1. Lengvi atvejai – kai nuotraukose pneumonijos požymių nematyti, o simptomai nesunkūs.
  2. Vidutinio sunkumo atvejai – karsčiavimas, kvėpavimo sutrikimai, nuotraukose matomi pneumonijos požymiai.
  3. Sunkūs atvejai –  kai atitinka vieną iš kriterijų: greitas kvėpavimas ( >30 kartų per minutę), deguonis prisotinimas < 93% ramybės būsenoje, PaO2 <300 mmHg, > 50% pažeidimų progresavimo plaučių nuotraukose ir kt.
  4. Kritiniai atvejai – kai atitinka vieną iš kriterijų: šoko būsena, reikalinga mechaninė ventiliacija, kvėpavimo funkcijos nepakankamumas ir kt. Tokie ligoniai gydomi intensyvios terapijos skyriuje.
soumeya

Chlorokvinas (chloroquine)  ir Azithromicinas (Azythromycine)

Pirmiausia reiktų trumpai susipažinti su chlorokvinu: chloroquine yra receptinis vaistas, vartojamas nuo maliarijos, reumatoidinio artrito, jis taip pat slopina imuninę sistemą, todėl naudojamas ir autoimuninių sutrikimų gydymui. Dažniausia vartojama dozė – 400 mg tabletė. Vaistą lengva perdozuoti bei jis turi nemažai šalutinių poveikių: pykinimas, sumažėjęs apetitas, viduriavimas, galvos skausmas, odos išbėrimas, prailgina QT intervalą , gali sukelti aritmiją, o ilgai vartojant vaistą gali sukelti tinklainės sutrikimus ir kt.

Šį vaistą Kinija naudojo COVID-19 gydimui, suaugusiems buvo skiriama po 500 mg 2 kartus per dieną. O gydymas neturėjo tęstis ilgiau nei 7 dienas.

Chroloquine griežtai draudžiama vartoti kartu su kitais preparatais, kurie gali sukelti užsitęsusį QT intervalą ( tokie kaip Azithromycine.) . Azithromicinas yra dažnai naudojamas nuo ausų iki kvėpavimo, pneumonijos ar lytiškai plintančių ligų gydymui. Vaistas taip pat buvo vartojamas maliarijos gydymui. Donald Trump paskelbė savo Twitter paskyroje: HYDROXYCHLOROQUINE & AZITHROMYCIN, taken together, have a real chance to be one of the biggest game changers in the history of medicine.

Tačiau abiejų vaistų kombinacija yra rizikinga ir sukelia daug šalutinių poveikių. Vienas gydytojas po D.Trumpo twitter paskyra pridėjo komentarą: „This is a DANGEROUS combination of drugs with tons of side effects. Together they can make your heart go into abnormal rhythms and even KILL you. Please do NOT take them unless they have been prescribed by your doctor.“ Chroloquine turi siaurą terapinį langą (dozės, kada vaistas mažiausiai veiksmingas ir kada dozė sukelia toksiškumą), todėl jį yra labai lengva perdozuoti.

Trust Tru Katsande

Klinikinis tyrimas

Kovo 17 dieną viešai buvo paskelbta klinikiniai tyrimai, kurie parodė Chlorokvino ir Azithromicino poveikį ir gydymą nuo COVID-19. Prancūzai tyrė pacientus, kuriems kiekvieną dieną buvo skirta 600 mg chlorokvino, taip pat imami tepinėlių mėginiai, vėliau prie gydymo pridėjo azithromiciną. Rezultatai parodė, jog 20 tirtų pacientų, kurie vartojo šių vaistų kombinaciją, sulaukė viruso sumažėjimo ir tai buvo žymiai efektyvesnis būdas sunaikinti virusą.

Buvo išskirtos 3 grupės:

  1. Pacientai, kuriems buvo skirtas hydroxychloroquine (n20)
  2. Pacientai, kuriems buvo taikomas standartinis gydymas (N 16)
  3. Pacientai, kuriems buvo skirtas hydroxychloroquine ir azythromycine (N 6)
International Journal of Antimicrobial Agents

Iš pradžių į tyrimą buvo įtraukti 36 pacientai iš 42, vėliau dalis jų buvo perkelti į kitą skyrių, kiti mirė, treti nusprendė palikti ligoninę. Taigi tokių tyrimų rezultatų negalime laikyti tiksliais, jei keli pasitraukė iš tyrimo dėl suprastėjusios sveikatos ir nebuvo įtraukti į statistiką. Svarbu atsižvelgti į pradinį gydymą, o ne galutinį. Tyrimas susilaukė daugybės apkalbų ir privertė visą eigą peržvelgti dar kartą. Pavyzdžiui, tyrimo rezultatuose matome, jog didelė dalis tiriamųjų net nebuvo ištirti dėl viruso, tai galima matyti nuotraukoje.

International Journal of Antimicrobial Agents

D reiškia dienas. ND rodo, jog PGR (tai tyrimas, leidžiantis nustatyti pakitimus tada, kai kraujyje jie dar nėra matomi) tyrimas atliktas nebuvo, o kodėl – nežinoma. Kaip galime matyti nuotraukose, daugumai kontrolinės grupės pacientų tyrimas atliktas nebuvo, o tai leidžia daryti prielaidą, jog tyrimo rezultatai nebus tikslūs. Grafikas, kuris vaizduoja, jog vartodami chlorokviną pacientai greičiau pasveiksta, taip pat negali būti vertinamas kaip patikimas tyrimas. Neaišku ir pagal kokius kriterijus pacientams buvo duodamas azithromicinas: kaip rašoma straipsnyje, jį davė 6 pacientams, norint nuslopinti viršutinių kvėpavimo takų infekciją, tačiau ir tai klaidina galutinius tyrimo rezultatus.

Šis tyrimas taip pat neįrodė, jog abu vaistai padėjo ligoniams. Šių dienų virusui, kuris pražudė beveik 300 tūkst. žmonių, reikia tyrimų, kurie būtų atlikti atsakingiau ir su didesniu kiekiu asmenų. Hipotezė, jog vaistas daro teigiamą įtaką ligoniams, yra labai netiksli. Tyrimo autoriai skelbia, jog hydroxichoroquine daugumai pacientų efektyviai šalina viruso SARS-CoV-2 nešiotoją tik per 3-6 dienas.

freepik

Kokios ateities prognozės?

Suprantama, jog naujas virusas gąsdina žmoniją, nes yra nežinomas, nėra gydymo, vakcinos ir kiekvieną dieną pasiglemžia tūkstančius gyvybių. Virusas sparčiai plinta ir šiuo metu yra daugiau nei 3 milijonai sergančiųjų, tačiau karantinas ir didėjantis žmonių sąmoningumas leido šiek tiek pristabdyti viruso plitimą. Suprantama, kad žmonės reikalauja gydymo, o ekspertai tikina, jog vakcina per artimiausius metus gali būti ir neatrasta. Viešas prezidento pranešimas sukėlė chaosą pasaulyje, vartojamos dozės yra 600 mg (kaip rašiau viršuje, maksimali dozė dažniausiai vartojama yra 400 mg.), dėl plataus terapinio lango vaistą labai lengva perdozuoti ir neatsakingai vartojant jis žmogui kelia grėsmę. Kadangi vaistas yra receptinis, daugybė farmacininkų neteisėtu būdu jų prisipirkę laiko namuose, o žmonės vaistą naudoją profilaktiškai. Tiems, kuriems chlorokvinas yra priskirtas teisingai, turi laukti eilėse, jog gautų vaistą. Jei tai tęsis ir toliau, dėl neatsakingo vaisto vartojimo gali būti daugybė mirčių.

Kodėl Kinija naudojo šį vaistą – nėra aišku, bet jis įtrauktas į rekomenduojamųjų vaistų sąrašą prieš COVID-19. Jų smulkūs tyrimai parodė, jog pacientams, kuriems buvo skirtas choroquine, pagerėjo būklė ir palengvėjo gydymas. Ar realu, jog vaistas tikrai padeda? Tokia tikimybė yra, tačiau tik rimti tyrimai gali atsakyti į šį klausimą.

Parengė: Orinta

Author: Admin

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.