Runos [I dalis]

Kas yra runos?

Manoma, kad žodis runa reiškia paslaptis ar šnabždesį, bet, kaip nekeista, originali žodžio reikšmė niekur nėra užrašyta. Pačios runos išliko iki šių laikų, jos randamos išraižytos ant didelių akmenų, vadinamų runų akmenimis, arba ant mažesnių akmenų ar medžio dalių, kurie buvo naudojami savęs pažinimui ir savigalbai. Puikiai išlikusių runų akmenų galima rasti Stokholmo muziejuje. Daugelyje Europos vietų galima rasti ant akmenų išraižytų runų, tačiau dauguma medinių raižinių neišliko. Iki šių laikų apie runas daugiausiai buvo žinoma Skandinavijoje, galbūt ir Tolkieno skaitytojams, tačiau mažai kas suprato jų reikšmingumą. Populiarėti runos pradėjo 1960-ųjų pabaigoje ir šiandien apie jas yra girdėję žmonės visame pasaulyje. Tik gaila, kad tradicinės runų reikšmės ir panaudojimas laikui bėgant dingo, todėl moderniaisiais laikais teko suformuluoti naujas interpretacijas.

Futhark? Futhork? Senasis Futhark?

Runų abėcėlė vadinama Futhark, Futhork ar Senasis Futhark. Taip vadinama dėl pirmųjų 6 abėcėlės runų tradicinėje sekoje. Pačios runos nėra vien tik raidės su garsais ir daugeliu atvejų yra panašios į hebrajų ar senovės Egipto abėcėles. Kilusios iš nerašytinės kalbos, runos dažnai laikomos magiškais simboliais.

Alex-V – Medžio runos

Ką runos gali?

Runos nėra neklystančios, neturi ir kažkokių antgamtiško pranašavimo galimybių, nėra ir reikalo jų bijoti. Nors runų abėcėlė, pasak daugelio tiek praeityje, tiek dabartyje turi maginių savybių, ji yra savimonės ir saviugdos priemonė. Kai kurie sako, kad runos neša stiprią gydomąją vibraciją, saugo jų savininką ir padeda su finansais. Skaitytojui teks pačiam nuspręsti dėl šių dalykų, bet nuo pat pradžių reikėtų suprasti vieną dalyką: runos nėra žaidimas ir į jas reikia žiūrėti rimtai. 

Kaip jau minėta, rašytojas Tolkienas knygoje „Žiedų valdovas“ įvardijo runas kaip galios įrankius. Jos iš tiesų yra senovinis, galingas įrankis, tačiau nereikia bijoti: jos labiau turėtų būti gerbiamos ir jomis rūpinamasi taip pat, kaip tieTaro ar kristalais besidomintys žmonės rūpinasi savo kortomis ar brangakmeniais, dėkodami už pagalbą ir užtikrindami, kad jie tinkamai prižiūrimi.

Runų naudojimas

Runos gali būti naudojamos įvairiais būdais, pavyzdžiui, išmetamos ant audinio ar kito plokščio paviršiaus, kad būtų galima „skaityti“ jas taip pat, kaip skaitomi Taro ar kristalai; naudojamos kaip priemonė pakeisti esamą vakarų abėcėlę, kad būtų galima sukurti alternatyvius savo vardo užrašymus; naudojamos amuletuose. Jos taip pat gali būti naudojamos keičiant vardą tiems žmonėms, kurie jaučia, kad jų dabartinis vardas kelia neigiamas vibracijas. Runos buvo naudojamos talismanuose ir amuletuose, išgraviruotos ant skydų ir kardų, nuo ankstyvųjų laikų naudojamos apsaugai, gydymui ir finansinei pagalbai.

Konsultacijos su runomis

Su runomis galima konsultuotis įvairiais būdais, tačiau pirmiausia jas metant. Kaip jau minėta, runos taip pat gali būti naudojamos apsaugai, sveikatos ir finansų klausimais, ir mes trumpai aptarsime šiuos būdus prieš pereidami prie dažniausiai naudojamo būdo – metimo. Pačių runų naudojimą aptarsime vėlesniuose straipsniuose.

Apsauga

Vikingų legendose rašoma, kad runos buvo užkasamos aplink vietas, kurias reikia apsaugoti nuo klajojančių genčių, galinčių prievartauti ir plėšti, taip pat buvo naudojamos moterų ir vaikų apsaugai, kol vikingai buvo išvykę. Teko girdėti, kad žmonės atostogaudami palieka runas rūpintis savo namais – ar tai veikia tikriausiai niekas tiksliai nepasakys. Kai kurie apsaugai savo priekines namų duris išraižo runų simboliais, o kiti netgi naudoja runų simboliką, kad apsaugotų savo automobilius. Vikingų laikais runų simboliai dažnai buvo išraižomi ant laivagalio, taip suteikiant laivui apsaugą kelionėse. Vikingai tokias runas vadino Brun runomis.

Anders Mejlvang – Runų akmuo

Gydymas

Runos vikingų laikais buvo naudojamos gydymui ir ši tradicija tęsiasi šiandien. Tie, kurie tyrinėja runas, dažnai jas nešasi lankydamiesi ligoninėje ar pas gydytoją, lygiai taip pat, kaip kristalų mokiniai nešioja savo akmenis. Gydančios runos buvo žinomos kaip Lim runos, o simboliai buvo išraižomi žievėje nuo pietinės medžio pusės ar tam tikrų gydomųjų medžių lapuose. Nepaisant to, ar naudojate runas, kristalus, žoleles ar dar ką nors, neišmeskite ir gydytojo paskirtų vaistų. Visos šios gydymo formos turėtų būti vertinamos kaip papildančios, o ne alternatyvos vaistams.

Finansai

Skirtingai nei žmonės senovėje, šiuolaikiniam žmogui labai reikia pinigų. Pinigai yra tokia galinga jėga, kad daugeliui kelia gobšumą ir pavydą, o neretai ir sugadina sveikatą. Nors sakoma, kad galite gauti pinigų naudodamiesi runomis, bet tik su sąlyga, kad poreikis yra tikras ir būtinas, o ne tik papildytų jūsų ir taip ne tuščią piniginę. 

Runos ir meditacija

Tie, kurie nori medituoti su runomis, pamatys, kad jos iš tikrųjų gali tam pasitarnauti tiek naudojamos individualiai, tiek ir suformuotos į žodžius. Taip pat galbūt norėsite toliau apmąstyti runų prasmę. Vienas iš būdų tai padaryti yra sėdėti su runa atokiau nuo telefonų, vaikų, televizoriaus ir kitų trukdžių, ir pradėti medituoti, susikoncentruojant į lėtą bei gilų kvėpavimą. Užmerkę akis pabandykite mintyse išlaikyti runos simbolį ir pamatyti, kokie vaizdai ateina. Meditacijos būdų yra daugybė ir jūs turite rasti sau geriausią. Patyrę meditatoriai neras problemų naudojant runas meditacijoje. Kitiems gali prireikti kelių bandymų, kad jie jaustųsi patogiai.

Runų metimas

Kiekvienas žmogus galų gale sugalvos savo būdą mesti runas. Toliau pateikiami keli metimo būdai, tačiau tai jokiu būdu nėra griežtos taisyklės. Svarbu prisiminti, kad jūsų runos yra jūsų pačių ir jos yra ypatingos. Jūs su savo runomis turite sukūrę ryšį ir tai yra svarbiausia. Niekada neskolinkite runų, Taro kortų ar kristalų, nebent jaučiatės patogiai tai darydami. Jei nesate tikri, galbūt turėtumėte pabandyti traukti vieną runą iš savo maišelio ir pamatyti, ką gaunate kaip atsakymą. Jeigu runa taisyklingoje pozicijoje, atsakymas būtų – taip, o apversta – ne. Be abejo runos, kurios ir taisyklingoje pozicijoje, ir apverstoje atrodo taip pat, gali sukelti problemų.

Tradicinis runų metimo būdas yra sumaišyti jas maišelyje ir išmesti ant audinio, dažnai naudojamas aksomas. Dauguma žmonių savo runas laiko maišelyje ir naudoja jas tokiu būdu. Traukiant runą iš maišelio reikalinga runa dažnai pati įkrenta į delną ar papuola tarp pirštų. Vienas iš metimo būdų būtų 9 runų metimas: galima ištraukti 9 runas vieną po kitos, kiti siūlo traukti po tris runas tris kartus su pertrauka tarp kiekvieno trijų rinkinio. Senose šiaurietiškose pasakose, runų mėtymas į žmogų buvo priemonė, norint užburti žmogų. Taip pat sakoma, kad būdavo kerima užrašant tam tikras runas ant popieriaus lapo ir perduodant lapą nieko neįtariančiai aukai. Tačiau visi tai tėra tautosaka ir neturi jokios įtakos šiuolaikiniam runų naudojimui, tai priklauso nuo pačio asmens.

Vienas runų meistras traukia tris runas, kurios atspindi dabartines aplinkybes. Pažvelgęs į šias tris runas, jis grąžina jas į maišelį ir traukia dar tris. Antrasis trijų rinkinys nurodo veiksmų kryptis arba galimus rezultatus. Antrasis rinkinys taip pat grąžinamas į maišelį ir ištraukiama galutinė viena runa, kuri parodo, kas gali įtakoti iškilusią problemą. Tradiciškai Odino skaičius yra 5. Dėl šios priežasties kai kurie runų meistrai dirba tik su penkiomis runomis. Besidomintys numerologija pastebės, kad iš viso yra 25 runos, jei įskaičiuosite tuščią runą. Visa tai susideda į 7, o tai yra galingas ir dvasingas skaičius – galbūt dėl šios priežasties kai kurie runų meistrai traukia būtent septynias runas. Kitas runų traukimo metodas yra runas „sumaišyti“ ir palikti kuriam laikui (paprastai siūloma 15 minučių), o tada traukti 12 runų, padėjus jas ant specialiai tam tikslui parengtos horoskopo diagramos. Dabar trumpai pristatėme runas ir geriau žinome jų pagrindą bei naudojimą. Kaip jau minėta, išsamesni runų metimo aprašymai bus pateikti vėliau. Prieš aptardami kiekvieną runą iš eilės, mes apžvelgsime, kokias runas reikia pirkti, ar geriau pasidaryti savo rinkinį.

Ivorymacintyre – Kaukolė ir runos

Kokias runas pirkti?

Idealiu atveju runos turėtų būti pagamintos iš medžio arba akmens. Galima ieškoti ir kitų natūralių medžiagų, kurias naudoja runų meistrai: kalkakmenį, skalūną ir kaulą. Runų paprastai galima nusipirkti įvairiose ezoterinėse parduotuvėse, internetinėse svetainėse. Gana svarbu prieš įsigyjant runas jas pajausti. Jei pirksite ezoterikos parduotuvėje, runas pačiupinėti bus paprasčiau nei perkant internetu. Tai nėra neįprasta praktika, panašiai daro ir Taro ar kristalus perkantys žmonės.

Ksenia Yakovleva – Runos

Savo runų gamyba

Prieš nusprendžiant, iš ko padaryti runas, verta pagalvoti, kurią abėcėlės sistemą naudoti. Yra keletas formų, tačiau daug runų naudoja bendrus vokiečių „Futhark“ simbolius, kurie vėliau bus aprašyti. Tačiau, jei manote, kad jus traukia senovės anglų kalba, galima su keleta pakeitimų naudoti ir šias runas, tačiau tai turėtų būti jau atskiras runų rinkinys. Nieko keisto, jei sužinoję daugiau apie runas ir skaitydami plačiau apie jų naudojimą turėsite keletą runų rinkinių su skirtingomis simbolikomis. Svarbu įsitikinti kad rinkiniai yra atskirti ir nesimaišo tarpusavyje.

Norėdami sukurti savo runas, galite pasirinkti iš daugybės medžiagų. Jei norite jas pagaminti iš akmenukų, pasistenkite, kad akmenukai būtų panašaus dydžio, ir būkite labai kruopštūs, jog tiksliai nukopijuotumėte simbolius, jei stengiatės juos piešti patys. Taip pat įsitikinkite, kad naudojate dažus, kurie nenutrupės ir neišbluks, geriausi dažai būtų pagaminti iš natūralaus pigmento. Sakoma, kad vikingai dažnai naudodavo kraują, kad nupieštų runas. Žinoma, to nerekomenduojame, bet galima naudoti raudoną pigmentą. Raudona spalva turi stiprias sąsajas su dievu Toru. Tie, kurie nori naudoti su Odinu susietą spalvą, turėtų naudoti mėlyną spalvą. Tradiciškai siūloma, kad akmenukai būtų surinkti iš pajūrio, dar geriausia po audros, todėl turėkite tai omenyje, jei gyvenate netoli ar lankotės pajūryje. 

Žmonės turintys prieigą prie krosnies gali mėginti savo runas pagaminti iš molio ar keramikos. Kita galimybė – pasidaryti runų rinkinį ant kartono ar popieriaus kortelių. Tai galėtų būti puikus runų rinkinys pradedantiesiems arba jei tiesiog šiuo metu trūksta pinigų. Kiekviena runų kortelė turėtų būti bent 3 cm pločio ir 5 cm ilgio. Tie, kuriems patinka drožinėjimas, gali pabandyti pasigaminti runų rinkinį iš medžių, tokių kaip lazdynas, beržas, uosis ar obelis. Uosis yra labai runiškas medis, kuriame kabojo Odinas, o beržas taip pat yra medis, naudojamas runoms gaminti. Obelis dažnai naudojama dėl ryšio su deive Iduna, kuri laikė obuolius krepšyje, kurie, sakoma, pradėjo senti vos tik buvo atskirti nuo Idunos amžinos jaunystės. Kai kurie runų meistrai teigia, kad priimtina runas gaminti iš kukmedžio, tačiau kiti teigia, kad vikingai kukmedį laikė mirties medžiu, todėl jo nereikėtų naudoti. Tai kyla iš to, kad jo žievė, lapai, šaknys ir vaisiai yra nuodingi. Tačiau jis taip pat gali būti vertinamas kaip gyvybės medis, nes jis išlieka žalias ištisus metus ir gali būti atkurtas iš dukterinio medžio, augančio mirštančio medžio kamieno viduje, todėl pats žmogus turėtų nuspręsti, ar naudoti kukmedį, ar ne. 

Tradiciškai mediena nuo medžio paimama esant delčiai ir susmulkinama į 25 gabalėlius. Prieš atliekant šiuos veiksmus, svarbu paprašyti medžio leidimo, paaiškinant jūsų veiksmo tikslą. Medis yra gyvas daiktas, su juo reikia elgtis pagarbiai. Žinoma, ne mažiau svarbu, kad paprašytumėte medžio savininko leidimo, jei šis medis jums nepriklauso. Rašoma, kad seniau tradiciškai medžiui palikdavo sidabrinę monetą kaip užmokestį, tačiau tai priklauso nuo konkretaus asmens. Kiekvienas medžio gabalėlis turėtų būŧi paruošiamas jį apdrožiant į tinkamą formą ir nugludintas prieš raižant simbolius, kam reikėtų pasitelkti atitinkamus įrankius. Po to nudažoma pasirinktais dažais, geriausiai iš natūralaus pigmento. Kitas runų piešimo būdas gali būti raidžių išdeginimas, tačiau tai yra sudetingesnis būdas, reikalaujantis didesnio kruopštumo. Kadangi sakoma, kad trečiadienis siejasi su Odinu (Wodeno diena – „Woden“ yra dar viena Odino forma), galite nuspręsti tą dieną pradėti gaminti runas. 

Laukite tęsinio.

Author: Admin

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.